tr+90 (212) 242 70 70
·
info@madhukuk.com
·
Abdi İpekçi Cad. No:32/1 Nişantaşı, İstanbul / Turkey

Bilişim Hukuku

Faaliyet Alanı

Teknoloji ve Bilişim Sistemlerindeki Hızlı Gelişim; Beraberinde Yepyeni ve Teknik Bir Hukuk Dalını, Bilişim Hukukunu ve Bu Alanda Uzmanlaşmış Bilişim Avukatlarına Olan İhtiyacı Ortaya Çıkarmıştır.

Bilişim Hukuku; bünyesinde İnternet Hukuku, E-Ticaret Hukuku, Blockchain Hukuku, Fintech Hukuku gibi birçok yeni hukuk dalını barındıran ve uzmanlık gerektiren bir hukuk dalıdır.

Bilişim Hukuku; konusuna göre Ceza Hukuku, Ticaret Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Sözleşmeler Hukuku ve Tüketici Hukuku Gibi Birçok Alanla İlişkili Olabilmektedir. Bu sebeple gerek avukatlık gerekse hukuki danışmanlık anlamında şirketlerin ve şahısların bu alana hakim bir hukukçudan yardım alma ihtiyacı gün geçtikçe artarak devam etmektedir.

MAD Hukuk; kadrosundaki bilişim hukukunda uzmanlaşan avukatlarıyla, şirket ve şahıs müvekkillerine hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Bilişim suçlarında özellikle son yüzyılda hızlı bir gelişme yaşanmış ve bu nedenle bilişim avukatlarına yönelik ihtiyaç da her geçen gün artar hale gelmiştir. Özellikle günlük hayatta işlenen suçlara kıyasla takip ve tespit imkanlarının daha zor olması sebebiyle, internet üzerinden işlenen suçlarda artış gerçekleşmiştir.

MAD Hukuk; internet, sosyal medya, kredi kartı gibi bilişim sistemleri aracılığıyla işlenen suçlara ilişkin davalar ile, bu kapsamda doğan zararların giderilmesi için açılacak tüm tazminat davalarında müvekkillerine avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

MAD Hukuk ayrıca; şirketlerin teknolojik altyapılarının mevzuata uygun hale getirilmesi noktasında danışmanlık hizmetleri vermenin yanında, bu şirketlerin fon, hibe, destek başvurularının yürütülmesi, şirketlerin kullanıcı sözleşmelerinin, bilgilendirme formlarının ve gizlilik politikalarının hazırlanması, internette paylaşılan bir paylaşımın veya içeriğin kaldırılması, alan adı ihlallerinin giderilmesi ile fikri hal ihlalleriyle mücadele gibi çok geniş bir yelpazede müvekkillerine avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

MAD Hukuk Bürosu Olarak Yerli ve Yabancı Müvekkillerimize;

 • Online pazar yeri, sosyal medya ve e-ticaret şirketlerine kuruluşundan devam eden sürece kadar hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerinin verilmesi;
  • Bu kapsamda bu şirketlerin internet sitelerine ait kullanıcı üyelik, abonelik, alan kiralama, gizlilik sözleşmelerinin hazırlanması
  • Çerez ve veri koruma politikalarına ilişkin metinlerin hazırlanması, 
  • Mesafeli satış sözleşmesinin ve kullanıcı bilgilendirme formlarının hazırlanması,
  • Online alışveriş sistemlerinin oluşturulması sürecinin takibi, 
  • Reklam sözleşmelerinin müzakere edilmesi ve yazılması,
  • Kayıt ve tescil işlemlerinin yapılması vb.
 • Yeni oluşturulan içerik ve aplikasyonlara yönelik marka/tescil başvurularının yapılması ve süreçlerinin takibi,
 • İçerik ve yer sağlayıcıların hukuki sorumluluklarına ilişkin olarak hukuki danışmanlık hizmetlerinin verilmesi ile açılan veya açılacak davalardan avukatlık hizmetlerinin verilmesi,
 • İnternette paylaşılan bir içeriğin veya müstehcen görüntülerin kaldırılması ile bunların paylaşılması sebebiyle açılacak ceza ve tazminat davalarının takibi,
 • Bilişim sistemleri yoluyla işlenen;
  • Hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarına ilişkin ceza davalarının açılması ve takibi,
  • Hakaret, şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarınna ilişkin ceza davalarının açılması ve takibi,
 • TCK m. 245’te düzenlenen “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” suçundan doğan davaların yürütülmesi,
 • TCK m. 243’te düzenlenen “bilişim sistemine girme” suçundan doğan davaların yürütülmesi,
 • TCK m. 244’te düzenlenen “bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” suçundan doğan davaların yürütülmesi,
 • TCK m. 245/A’da düzenlenen “yasak cihaz veya programı imal veya ithal etme, satma, satışa aracılık etme, bulundurma, kullanma, başkalarına verme, nakletme, depo etme vb. ” suçundan doğan davaların yürütülmesi,

gibi konularda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri vermekteyiz.

AVUKAT - MÜVEKKİL GİZLİLİĞİ

MAD Hukuk'un temel ilkesi avukat-müvekkil gizliliğine sıkı sıkıya bağlı kalarak müvekkillerinin kişisel ve ticari sırlarını koruma altına almaktır.

HUKUKİ ÖNLEM VE KORUMA

Mad Hukuk; müvekkillerine tüm ticari girişimlerinde ve ceza davalarında, doğru zamanda doğru hukuki tedbirleri alarak, müvekkillerini muhtemel hukuki komplikasyonlara karşı koruma altına almaktadır.

TİTİZLİK

MAD Hukuk; müvekkillerine ilişkin tüm sözleşme, protokol ve taahhütnamelerde titizlikle çalışarak en ufak bir hukuki boşluk bırakmamak için titizlikle çalışır.

Yardımcı Olalım!

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle ücretsiz bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Sizlere 1 iş günü içerisinde geri dönüş yapıyoruz. Ya da dilerseniz bizleri arayabilirsiniz.

Tel : +90 (212) 242 70 70

info@madhukuk.com Pzt – Cuma 09:00-17:00

Dökümanlar